See veebileht kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda Teile parimat teenust.
Jätkates sirvimist, nõustute küpsiste kasutamisega. Täpsem info siit

Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Eksperdi arvamus

Arhitekt Priit Lõhmus, Voluut OÜ

Fibo plokki on majade ehitamisel kasutatud juba pikka aega, see on ka ilmselt üks põhjus, miks kivimaja planeerides tuleb esimese valikuna just see materjal meelde. Omadustelt on Fibo just selline, et võimaldab arhitektuursel kavandamisel kasutada seintes ka suuri avasid ja keerukamaid plaani- ja konstruktsioonilahendusi, mida mõni kergem ja seega väiksema tugevusega plokitoode ilma täiendava tugevdamiseta ei võimalda. hituse seisukohast juhiksin tähelepanu soojustamisele. Kui plokkmüüritist soojustatakse villa ja tuuletõkkeplaadiga, tuleb seda väga hoolikalt teha ning sõlmpunktid korralikult tihendada – kuna Fibo on õhuline materjal, võib vastasel korral tuul konstruktsiooni tungida. Aga see probleem on tingitud kehvast ehituskvaliteedist, mitte Fibo materjalist.

Projekteerija Jaak Ilves, Akroteer Projekt OÜ

Fibo kergplokist ehitatakse üldjuhul kuni kolmekorruselisi hooneid. Kui soovitakse ehitatada nelja- või viiekorruselist hoonet, siis alumised korrused tehakse näiteks betoonplokkidest ja kaks ülemist korrust Fibost. Kas kergplokki saab kasutada hoone kandeseintena, sõltub suurel määral arhitektuurist ehk koormatud seintes olevate avade suurustest ja asetustest. Suurte koondatud koormuste toepiirkondades (tavapäraselt suurte avade servades ning raskemalt koormatud talade toetuskohtades) tuleb tihtipeale kergplokist müüritisele valada betoonist padi koormuse ühtlasemaks jaotamiseks. Samas tuleb tähelepanu pöörata sellele, et erinevad materjalid käituvad erinevalt, mistõttu võib materjalide ülemineku kohtadesse tekkida pragu.

Müüritise arvutamisel on olulised nii ploki survetugevus, kui ka müürimördi mark. Müüritise tugevuse suurendamiseks ning ka vuugiarmatuuri nakke tagamiseks on enamasti vajalik kasutada müürimörti margiga M5...M10.

Kuna tegemist on kergplokiga, siis kaalub Fibo müüritis kordades vähem kui tellistest või betoonplokkidest müüritis. Võrreldes betoonplokiga on Fibo seinale kinniteid lihtsam paigaldada, kuid samas tuleb arvestada, et nende kandevõime on väiksem. Kasutada tuleks universaalseid või selleks ette nähtud spetsiaalseid kinniteid.

Konstrueerimisel tuleb silmas pidada ka heliisolatsiooninäitajaid. Võrreldes massiivse betoonseinaga on kergplokil väiksem helipidavus, kuid see-eest parem soojapidavus. Ka tulekindlus on Fibo kergplokkidel kõrge.

Ehitaja Erki Laiakask, Ehteks OÜ

Oma 15-aastase ehituspraktika käigus olen ehitanud nii väikseid eramuid kui ka suuri korrusmaju ja tööstushooneid. Kogemuse põhjal olen langetanud põhimõttelise otsuse: kui on tegemist plokkidest eramuga, teen pakkumise eelistatult Fibo plokkidest majale. See on kindel valik: plokid on kõrge kvaliteediga ja alati täpselt mõõdus. Ilma suurema vaevata saab laduda mõlemalt poolt puhta

vuugiga seina. Suur pluss on ka see, et Fibo plokid on väga universaalsed – sama plokiga ehitad maja vundamendist räästani. Eks praktika käigus olen kokku puutunud ka analoogsete toodetaga, kus klient on toonud objektile analoogsed plokid, kuid enam ma neid kasutada ei taha – plokkide mõõdud kõiguvad, samuti on silma hakanud toote ebaühtlane visuaalne kvaliteet, murenenud servad jne. Mina ettevõtte ja ehitusjuhina paen lähtuma ka sellest, millest mu töömehed on nõus seina laduma. Viimasel paaril-kolmel aastal on minu kui ehitusfirma jaoks väga positiivne olnud „Fibo plokid + müürisegu“ kampaania – plokke ja segu koos ostes on hind soodsam ning transport alates 10-st alusest tasuta.

Ehitaja Imre Oruste, Rannala OÜ

Oleme ehitusturul olnud ja müüriladumisega tegelenud alates 1997.aastast. Me oleme ladunud kõiki siinsel turul pakutavaid plokke. Fibo ehitusplokkide eelised meie jaoks on seisnenud selles, et toode on mõõdutäpne ning seda saab kasutada terve seina ulatuses. Näiteks eramu seinu ladudes saame Fiboga alustada vundamendist ja lõpetada sarikate all või funkmajal parapetiga. Ka on neil plokkidel paigaldamise abivahendeid vähem, mis teeb paigaldamise lihtsamaks.

Kui tekib klassikaline küsimus, kas maja teha puidust või kivist, toetan müüriladumisele spetsialiseerununa kivimaja. Seinad kerkivad kiiresti, plokke läheb ruutmeetrisse 10 tükki, maja on ajas ja temperatuurile kestev ning ei pehki ega hallita. Samuti meeldivad kivimajad rohkem kindlustusfirmadele, kuna on tulekindlamad. 

Ehitajana tahan toonitada ka järelevalve vajadust, eriti seinte ladumisel on see hädavajalik. Ja paha ei teeks ennetav järelevalve ka projektidele.

Viimistleja Imre Laht, Ermithal OÜ

Olen krohvinud ja pahteldanud erinevaid seinu, alates väga ebatasastest betoonist ja lõpetades sileda kipsplaadiga. Kui rääkida kivimaterjalidest, siis Fibo on üks paremaid aluspindasid viimistlemiseks. Kui müür on korralikult laotud, piisab 2–3 mm paksusest segukihist ning sile lõpptulemus ongi saavutatud. Hea on ka see, et

erinevalt mõnest muust kergbetoonist ei ima Fibo plokk niiskust ega ole pealt tolmune ja pudine. See aga tähendab, et enne krohvimist pole vaja Fibo seina kruntida ning üks tööetapp on vähem – viimistlus saab kiiremini ja kliendi jaoks soodsamalt tehtud. Samuti võib alati 100% kindel olla, et Fibo küljest ei tule ükski pahtlikiht lahti. Fibo ploki pealispind on kergelt krobeline ja see ei ima krohvisegust niiskust ära, mis tagab krohvikihi õige kivinemise. Vanast ajast teame, kuidas gaasbetoonpaneelidest seintel krohvikiht tihti „kobiseb“ ning on lahti.

Kogemusest tean ka öelda, et Fibo plokkidest laotud müüridesse ei teki eriti pragusid ning seetõttu ei pea ma garantiitöid tegemas käima. Tänu materjali kõvadusele on Fibo seinale hea kinnitada ka kappe, riiuleid ja seadmeid. 

Ehitusjärelvalve Kuldar Käsper, Ehitusseire OÜ

Milline on majaehituseks parim väikeplokk, vaidlevad inimesed ehitusfoorumites. Valiku küsimus on tõesti raske ja sõltub paljudest teguritest. Ent kui vaadata asja köögipoolt ehk seda, mis toimub ehitusobjektil, siis minu tähelepanekute järgi on müürimeeste lemmikuks nr. 1 Fibo plokk. Kerge kaal, hea töödeldavus, lai valik tüüpsilluseid, selged paigaldusjuhised – need on argumendid, mis seda valikut põhjendavad. Kui keegi soovib oma tulevase kodu rajamisel ka ise käed külge panna, on Fibo müüritise ehitamine jõukohane ülesanne.

Põhilised vead, mis Fibo pokkidest vundamentide ja seinte ehitamisel tehakse, ongi tavaliselt elementaarsete paigaldusjuhiste eiramine. Mõned sagedamini korduvad näited: liiga väikese toepikkusega silluste paigaldamine, müüritise armeerimisel armatuuri pea olematud ülekatted, vundamentide seinte tasandamata jätmine hüdroisolatsiooni all jne. Vigade analüüs paljastab, et valdavalt on need tingitud puudulikest teadmistest, harvemini hoolimatusest. Seega, kui tahad kvaliteetset tulemust – järgi paigaldusjuhendit ja projekti!