See veebileht kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda Teile parimat teenust.
Jätkates sirvimist, nõustute küpsiste kasutamisega. Täpsem info siit

Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Vee mõju vundamendi konstruktsioonile

Arusaadavatel põhjustel võib riigi eri osades kohata erinevaid mullatüüpe. Iga mullatüüpi iseloomustab erinev mineraloogiline koostis ja lõimis. Seetõttu on erinevate pinnaste läbilaskvus erinev, ning ka pinnastes sisalduv veekogus on erinev. Aga see ei ole ainus põhjus, miks pinnasevee kogus on pinnastes erinev. Olulisteks teguriteks on ka näiteks põhjavee tase pinnases, vee valgala lähedus, pikaajalised sademed.

Üldiselt jagatakse pinnased erinevatesse rühmadesse vastavalt vee läbilaskvuse määrale ja vastavalt pinnasevee mõjule vundamendikonstruktsioonile.

Pinnaseniiskus

Sel juhul ei kogune vesi pinnasesse. Vee olemasolu peamiseks põhjuseks on kapillaarne niiskus. Vesi liigub takistamatult läbi pinnasekihi, vundamendi põhjast allapoole.

Vesi, mis ei avalda konstruktsioonile hüdrostaatilist rõhku

Vee mõju kirjeldatakse kui õhukese veekihi nõrka hüdrostaatilist rõhku (või veerõhu puudumist) hüdroisolatsiooni pinnale. Pinnas on veega küllastunud, kuid pinnase struktuur seob kogu vee. Sellesse tüüpi kuulub ka vett halvasti läbilaskev pinnas, millesse on imbunud pinnaseniiskus, kui vundamendi ümber on paigaldatud drenaaž, mis juhib niiskust, ning tagasitäide on täidetud dreeniva materjaliga (kergkruus, liiv).

Pinnasse kogunev vesi

Sellesse tüüpi kuuluvad konstruktsioonid, mille vundamendi sügavus on vähem kui 3 m maapinnast, kui pinnas on pigem mitteläbilaskev ja drenaaž puudub.

Vee mõju kirjeldatakse kui õhukese veekihi nõrka hüdrostaatilist rõhku (või veerõhu puudumist) hüdroisolatsiooni pinnale. Pinnas on veega küllastunud, kuid pinnase struktuur seob kogu vee. Sellesse tüüpi kuulub ka vett halvasti läbilaskev pinnas, millesse on imbunud pinnaseniiskus, kui vundamendi ümber on paigaldatud drenaaž, mis juhib niiskust, ning tagasitäide on täidetud dreeniva materjaliga (keramsiit, liiv).

Vesi, mis avaldab konstruktsioonile hüdrostaatilist rõhku

Sellesse tüüpi kuuluvad konstruktsioonid, mille vundamendi sügavus on vähem kui 3 m maapinnast, mis paiknevad pinnasevees.  Pinnasevee tase on kõrgemal kui vundamendi põhi.

Paljudel juhtudel saab muuta pinnasevee koormust konstruktsioonile. Hoone ümber tuleb rajada drenaažisüstem, tagasitäide täita materjaliga, mille läbilaskvus on väga hea. See vähendab pinnasevee mõju ja hüdroisolatsioonitööde kulusid.

Pinnaseniiskus
Pinnasesse kogunev vesi
Vesi, mis ei avalda hüdrostaatilist rõhku
Vesi, mis avaldab hüdrostaatilist rõhku