See veebileht kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda Teile parimat teenust.
Jätkates sirvimist, nõustute küpsiste kasutamisega. Täpsem info siit

Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Mida teha, kui maja krohvitud fassaad on määrdunud?

Mida jälgida oma maja krohvfassaadi olukorra kontrollimisel ja hooldusel?

Kes on oma maja soojustanud mõne Weberi fassaadilahendusega (soojusisolatsiooni-liitsüsteemid ehk SILS), on saanud objekti lõpetamisel endale kaasa fassaadide hooldusjuhendi. Selle juhendi kohaselt on soovitatav oma fassaadile põhjalikum analüüs teha kaks korda aastas, s.o kevadel ja sügisel. Kuna kõige karmimat mõju avaldavad hoone fassaadidele just meie pikad ja heitlike ilmadega talved, võib kevadist ringkäiku pidada ka kõige kriitilisemaks. 

Kui fassaad on siit-sealt kergelt määrdunud nt krohvile langenud õietolmu (lähedal asuva taimestiku tõttu) või sokli piirkonnas pritsmepori tõttu, on mõistlik selliseid piirkondi iga paari aasta tagant kergelt jooksva vee ja pehme käsnaga puhastada. Kuna erinevad mikroorganismid (vetikad ja seened) arenevad välja niiskuse, soojuse (> 0⁰) ja mustuse (tolmuosakesed) koosmõjul, on soovitatav silmaga nähtavat määrdumist aeg-ajalt puhastada. 

Biotsiidid

Tavalised dekoratiivkrohvid ja fassaadivärvid sisaldavad alguses oma koostises hulgaliselt kemikaale (biotsiide), mille eesmärk on vetikate ja seente arenemist takistada. Aastate jooksul nende biotsiidide sisaldus toodetes väheneb, sest iga suurema vihmaga liguneb osa sellest kaitsvast keemiast välja. Keskmisel fassaadikrohvil jagub meie kliimas taolist kaitsevõimet seega umbes 5-10 aastaks, seejärel hakkab fassaad paratamatult kattuma kas rohelise või punase katuga (vetikad) või pind muutub tasapisi hallikaks (hallitusseened). Sellisel juhul ei ole voolava vee ja käsnaga pesemisest enam kasu, sest krohvi enda kaitsevõime puudub ning uuesti määrdumine toimub umbes ühe hooajaga.

Weber on arendanud välja innovatiivse fassaadikrohvide- ja värvide tehnoloogia AquaBalance, mis tagab majale kauakestvalt kauni väljanägemise. Tegemist on esimese tehnoloogiaga maailmas, kus toodete koostises ei ole kasutatud biotsiide (mis aja jooksul välja ligunevad), vaid kaitsevõime saavutatakse sellega, et krohvid reguleerivad ise oma pinna niiskust. Tänaseks on Weberil selle tehnoloogiaga kogemust juba üle 10 aasta ning tagasiside paigaldajatelt ja lõppklientidelt on väga positiivne.  

Biotsiidid krohvi koostises ei mõjuta paraku ainult toodet ennast vaid kogu ümbritsevat elukeskkonda. Kui vihma- ja kastevee mõjul krohvid biotsiide eraldavad, siis jõuavad need selle sama veega ümber hoone olevasse pinnasesse, sealt edasi põhjavette. Looduses on need kemikaalid väga aeglaselt lagunevad ning seetõttu on see risk kogu meid ümbritsevale keskkonnale. 

Kui vana olemasolev krohvfassaad on määrdunud, siis paraku ainus võimalus kasutada renoveerimistöödel innovatiivset AquaBalance tehnoloogiat on kogu sein katta armeerimiskrohviga ning sinna peale teha uus dekoratiivkrohvi kiht vastava tootega. Kuid kui olemasolev krohvfassaad on mehaaniliselt täiesti terve ning soov on seda ainult värskendada ehk üle värvida, siis tuleb kasutada selleks veidi teistsuguseid tooteid. 

Selliste fassaadide puhul on korrektne renoveerimise juhend järgmine:

  • Esmalt tuleb fassaad puhastada korralikult silmaga nähtavast mustusest, nt survepesuriga;
  • Seejärel kantakse krohvidele spetsiaalne biotsiidikrunt, mis kõrvaldab silmale nähtamatud mikroorganismid ning samuti sügavamale krohvi sisse tunginud niidistikud;
  • Alles peale spetsiaalsete vahenditega puhastamist saab fassaadi üle värvida uue ja kvalitseetse fassaadivärviga (nt silikoonvaikvärv weber.ton 411). 

Kui sellise renoveerimistöö puhul jätta biotsiidilahusega puhastamise etapp vahele, siis kestab tööde tulemus oluliselt vähem, sest mikroorganismid ei ole vanalt krohvipinnalt kõrvaldatud. Uus värvikiht on oluline just selleks, et see tagab fassaadile uue ja kestva kaitse. 

Kui mõni küsimus jäi veel vastamata või töö käigus tekib küsimusi, millele siit vastust ei leidnud, siis võtke ühendust meie fassaaditoodete tootejuhiga Marti Dengo marti.dengo@e-weber.ee või tel. +372 5567 8989